JAK KUPOWAĆ MIĘSO DROBIOWE PRAKTYCZNE RADY
Wielu z nas zadaje sobie to pytanie: jak kupować mięso drobiowe i jakie mięso drobiowe kupować ? jak wybierać, żeby było zdrowo i smacznie ?.
Dzisiaj we wpisie odpowiedzi na te nurtujące pytania.
Mięso drobiowe z indyka to jedne z najzdrowszych mięs.
Zawiera przede wszystkim mnóstwo witamin z grupy B i białko, a także żelazo, miedź i cynk tak potrzebne nam do przyśpieszenia metabolizmu.
WYBÓR DOBRY – DLA KOGO DRÓB
Szczególnie ten rodzaj mięsa polecany jest:
- rekonwalescentom,
- osobom cierpiącym na choroby wątroby,
- osobom z chorobami jelitowymi,
ZDROWOTNE WAŻNE INFO O DROBIU
Mięso z piersi kurczaka i indyka jest szczególnie szybkie do obróbki i wskazane osobom z problemami żołądkowymi, ale
PAMIĘTAJMY, ŻE
Uda i podudzia są odpowiedniejsze dla osób z dna moczanową ponieważ mają a mnie niż niż piersi puryn.
Mięso drobiowe to niesamowicie duże bogactwo bardzo zdrowych tłuszczy omega 3 i omega 6 , które są bardzo korzystne dla zdrowia, o czym będzie u mnie jeszcze wpis. Jednak to też sprawia, ze to mięso szybciej się psuje.
PODSTAWY PRZY WYBORZE I ZAKUPIE MIĘSA DROBIOWEGO
pakowanie mięsa drobiowego
przede wszystkim kupuj mięso drobiowe pakowane hermetycznie, to wtedy jest ono zabezpieczone przed drobnoustrojami, mięso zachowuje aromat i świeżość, zwracaj uwagę, by etykieta zawierała takie informacje jak: nazwę hodowcy i sposób karmienia ptactwa.
kolor mięsa drobiowego
to niezwykle ważna kwestia, jak nie najważniejsza, mięso powinno być jednolite, blado różowe, jędrne w dotyku,
ABSOLUTNIE NIE MOŻE INTENSYWNIE PACHNIEĆ
Jeżeli decydujesz się na zakup całego kurczaka to zwróćcie uwagę czy nie ma żółtego odcienia na grzebiecie i w okolicy szyi. Zażółcenie może oznaczać albo fakt, że drób był karmiony niestety antybiotykami lub za długo był przechowywany. Nie kupujmy też mięsa drobiowego gdy kurczak ma połamane skrzydełka.
PRZECHOWYWANIE
Mięso drobiowe to także delikatne mięso w zakresie przechowywania. Więc należy:
- Po zakupie schować do lodówki, bez kontaktu z innymi produktami można go przechowywaćw temp. Od 0 do 4 stopni przez kilka godzin.
- Potem najlepiej go zamrozić jeżeli nie planujemy od razu obróbki termicznej przysmaku mięsnego.
- Świeże tuszki najlepiej podzielić, umyć, osuszyć ręcznikiem . Przełożyć do woreczków i zamrozić.
PRZEPIS NA DIETETYCZNĄ PIERŚ Z KURCZAKA
- 3 pojedyncze piersi kurczaka,
- 4 duże marchewki,
- bulion drobiowy,
- pieprz
pokroić w cienkie plasterki. piersi kurczaka natrzeć pieprzem i ułożyć na dnie naczynia do zapiekania. Na kurczaku ułożyć marchew. zalać wszystko bulionem, tak, by było równo przykryte. piec 45 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 st. C.
Mięso drobiowe to duża możliwość inwencji w kuchni i na talerzu. Jednak bez odpowiednich zakupów i przechowywania nie ma tego dobrego i apetycznego efektu. Pamiętajmy o powyższych zasadach dotyczących mięsa drobiowego. Na koniec po prostu SMACZNEGO :-).
Bernardeta Nosek
Copywriterka, blogerka, dietetyk, fanka pisania.
Pasjonatka ziołolecznictwa i medycyny naturalnej.
nikita757@o2.pl
Bardzo dobrze, że o tym piszesz…niby wszystko to „oczywista oczywistość” ale warto przeczytać. Mięso drobiowe gości u mnie najczęsciej, w sumie to wiem na co zwracać uwagę, ale czasami z rozpędu biorę to co jest i nie patrzę, dopiero w domu przykra niespodzianka! A kurczaka przygotowuje na rózne sposby 🙂 Znam dziesiątki przepisów, ale brak czasu aby wszystkie sprawdzić 🙂
Przydatne informacje, teraz będe zwracał szczególną uwagę przy zakupie drobiu 🙂
Pozdrawiam
Dziękuje, za te porady. Od dawna słyszę, że mięso drobiowe niestety jest bardzo nafaszerowane antybiotykami, hormonami, ale nigdzie nie znalazłam informacji jak wybierać dobre mięso.
Mięso drobiowe niestety w większości jest mocno faszerowane antybiotykami, strasznie puchnie, na patelni zmniejsza swoją objętość czasami o 30-40%, skwierczy, bo zawiera dużo wody. Co do mięs hermetycznie pakowanych też nie jestem przekonana, bo pochodzą one zazwyczaj z marketów, tam jest masowa skala i to tam głównie idą na ilość, więc większe prawdopodobieństwo, że faszerują je antybiotykami. Ja nie zawsze mam czas, ale jak już mam to idę do sklepu mięsnego, gdzie mięso jest może i droższe, ale łatwo dowiedzieć się skąd pochodzi i jakiej jest jakości. Lepiej wybierać małe, nie przerośnięte filety. Ostatnio obrabiałam pojedynczy filet z indyka, który ważył prawie 4 kg, coś, co zwykło się nazywać „polędwiczką” było wielkości dużej piersi z kurczaka. Wątpię, aby każdy indyk tak urósł naturalnie, a widziałam sporo żywych indyków 🙂
Trzeba strasznie uważać na mięso. Ja wolę czasami z niego zrezygnować, niż jeść takie, którego nie jestem pewna.
Bardzo dobre rady. Może dzięki nim przekonam się na nowo do mięsa bo przestałam kompletnie je kupować. Za dużo się naczytałam o antybiotykach itp.
Uwielbiamy drób, mamy to szczęście, że mięsko mamy od dziadków, którzy mieszkają na wsi :).
heh…nigdy się nad taką sprawą nie zastanawiałem, dzięki…człowiek się uczy całe życie 🙂
Bardzo przydatny post 🙂
Najważniejsze to chyba nie kupować w hipermarketach mięsa, jest bardzo słabej jakości. Korzystajmy z małych sklepów rzeźniczych gdzie są codziennie świeże dostawy. Szukajmy zaufanej Pani sprzedawczyni, która zawsze pomoże nam wybrać dorodny kawałek na obiad 🙂 Super wpis
Ostatnio mocno zraziłam się do jakości mięsa drobiowego wystawianego na półkach sklepowych, kiedyś z przyjemnością i pewnością po nie sięgałam, dziś robię to z wielką ostrożnością. Twoje rady jak najbardziej przydatne, w zasadzie do wszystkich się stosuję. 🙂
Bookendorfina
Doskonałe rady 🙂 Niestety, w ostatnich latach coraz trudniej jest kupić świeże mięso…
Bardzo dobre porady. Najczęściej kupuję pakowane mięso, bo znana jest data ważności i pochodzenie. A ostatnio na nowo odkrywam indyka 😉
Super poradnik. Mięsko drobiowe jest chyba najpopularnieszym mięsem, jakie kupujemy. Dobrze robić to świadomie 🙂
Bardzo przydatny post! 🙂 Mięso z kurczaka to chyba moje ulubione, nie wiedziałam jednak, że to z indyka jest jednym z najzdrowszych. Podczas najbliższych zakupów rozejrzę się za tym drugim. 🙂
W moim wypadku mam to szczęście, że moja mama pracowała w sklepie mięsnym i kiedy mam tylko wątpliwości to od razu do niej dzwonię 🙂 niby wszystko takie proste, a to co najprostsze sprawia nam najwięcej trudności, w tym wypadku mało skomplikowany wybór mięsa drobiowego 🙂
Pingback: DANIA WIELKANOCNE FIT - PRZEPISY NA LEKKIE I ZDROWE ŚWIĘTA
przydatne info. choć przyznam, że od jakiegoś czasu w ogóle nie kupujemy drobiu – słyszałem, że ma najgorszą jakość (antybiotyki, stres itd.)
Bardzo wartościowe informacje! Dziękuję Ci za ten post 🙂
No niestety pisanie o wit. z grupy B czy omegach to niestety żadna pociecha .
Giną w temperaturze .
Jedzmy surowe ?.
To takie chyba tylko ekologiczne prawda. My już dawmo kurczaka nie jedliśmy. Kupujemy indyka wierząc sądowi, że ich się antybiotykami nie szprycuje.