Rukiew wodna – nasza pospolita rzeżucha

Mało kto z nas wie, że rzeżucha, zielona roślinka, magiczna ozdoba stołów wielkanocnych ma i swoją drugą zielarską nazwę; rukiew wodna. Co zaskakujące znana od starożytności jako odmładzający dar natury jest dzisiaj współcześnie w tym kierunku słabo wykorzystywana, Nie mówiąc już o tym jakie ma właściwości zdrowotne, Dzisiaj mały przewodnik dotyczący rukwii wodnej. Jej wpływ na dolegliwości chorobowe i o pomocy dla piękna naszego wyglądu.  . Naturalnie występuje jedynie na zachodnich krańcach Polski. Można ją pomylić bardzo łatwo z rzeżuchą górską. Dlatego jeżeli mieszkacie w innych rejonach Polski niż zachodnie obszary to szukajcie jej w sklepach zielarskich i punktach z żywnością ekologiczną.

Rukiew wodna – nasza pospolita rzeżucha

RUKIEW WODNA – PRZEBÓJ WITAMINOWY

Jest hitem dla każdego z nas. Samo stężenie składników mineralnych jest tutaj już wystarczającym argumentem. Zawiera pięć razy więcej potasu niż pomidor. Witamina C występuje w o wiele większym stężeniu  niż w owocach cytrusowych. Zawartość witaminy A czyli beta – karotenu przewyższa i to znacznie stężenie, które ma marchewka. Dodatkowo wapń i potas jest uzupełnieniem tych bogactw dla kondycji.

OSTROŻNOŚĆ – WAŻNA UWAGA

Nie wolno spożywać  rukwii w nadmiarze ponieważ powoduje podrażnienie dróg moczowych Dla dwóch grup osób z określonymi schorzeniami jest zakazana, tj: osób z wrzodami żołądka i jelit, chorych ze stanem zapalnym nerek. Jednak z rozsądkiem i rozwagą jak najbardziej jest gienialnym lekiem.

DZIAŁANIE DLA NAS – SAMO ZDROWIE

Badania naukowe udowodniły tezę, że rukiew wodna ma fantastyczne właściwości odmładzające. Napina skórę, leczy przebarwienie i wyraźnie spłyca zmarszczki u kobiet dojrzałych.

Jest bardzo dobrym elementem profilaktyki przeciwnowotworowej, w czasie choroby wzmacnia. Jest również środkiem naturalnym zapobiegającym nawrotom tej podstępnej choroby.Tym samym roślina ta jest także skutecznym środkiem zabijającym bakterie, wirusy i grzyby.

Dla osób mających problemy z wątrobą stanowi naturalne wsparcie. Zapobiega zaparciom, wspiera w walce z nimi. To rewelacyjny środek przeciwbólowy dla osób cierpiących na bóle stawowe. Jest idealnym środkiem łagodzącym stres. Często jest z przez naturoterapeutów jako naturalna wsparcie w depresji.

Izotiocyjaniany

Brytyjscy naukowcy udowodnili, że właśnie ta substancja, która odpowiada za smak rukwii jest również odpowiedzialna, za zapobieganie nawrotom nowotworu i ponowne namnażanie komórek nowotworowych.

KUCHENNY SZAŁ RZEŻUCHOWY

Akurat roli i smacznego dodatku w kuchni jakim jest rzeżucha nie trzeba przedstawiać. Zdrowa eksplozja witamin, siły i smaku na kanapkach, a także jako dodatek do sałatek, past i drugiego dania jest u nas w Polsce bardzo znany.

Rukiew wodna – nasza pospolita rzeżucha

Tak różnorodne ważne obszary wsparcia ma rukwia, nasza prosta rzeżucha. Nie czekajmy, spróbujmy sobie pomóc tym naturalnym skarbem.

Bernardeta Nosek - Copywriting  Bernardeta Nosek

Copywriterka, blogerka, fanka pisania
Pasjonatka ziołolecznictwa i medycyny naturalnej
nikita757@o2.pl

5 thoughts on “Rukiew wodna – nasza pospolita rzeżucha

 • 12 listopada 2016 o 17:36
  Permalink

  Cześć,
  ostatnio chętnie przeglądam strony/blogi na temat ziół, ziołolecznictwa. Myślę, że wielu chorobom da się zapobiec dzięki ziołom.
  Będę tu częściej wpadać 🙂

  pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
  • 1 grudnia 2016 o 10:05
   Permalink

   Cieszę się bardzo, że i ten blog tworzony z pasją zauważyłaś, choroby, walkę z nimi, a także przepisy dla urody będą sukcesywnie pojawiać się na naszym blogu. Dlatego miło czytać takie słowa.

   Odpowiedz
 • 8 lutego 2017 o 13:44
  Permalink

  Uwielbiam te jajka z rzeżuchą w środku na Wielkanoc. uwielbiam jej zapach, smak i na kanapce z masłem i odrobiną soli smakuje wybornie 🙂

  Odpowiedz
 • 31 marca 2017 o 16:27
  Permalink

  Nie wiedziałam, że ma aż tyle właściwości 🙂 Fakt faktem lubię ją 😀

  Odpowiedz

Leave a Reply

%d bloggers like this: