Bylica – poznaj jej uzdrawiającą moc
Bylica inaczej także piołun (Artemisia L) jest ciekawą roślina z punktu analiz zielarsko – zdrowotnych. Nam wydaje się być tylko nietypową z wyglądu rośliną kojarząca się z chwastami, a tutaj są i inne istotne dane o niej. Poznajmy je i wykorzystajmy w praktyce moc tej zielnej rośliny.
Bylica- z wątkiem starożytności w tle
Dlaczego i jak?, co ma wspólnego bylica z tamtym niezwykłym światem. Ma i to w podstawie swojej. Otóż nazwa bylica pochodzi od imienia żony jednego z władców Artemizji. Kobieta ta była zielarką, właśnie osobą taką, która kochała rośliny i zgłębiała wiedzę o nich.
Aktualnie bylica dla niewtajemniczonych rzeczywiście jest jedynie rośliną, a po prostu najszczerzej uporczywym chwastem, który jest po dziurawcu jednym z najbardziej popularnych rosnących zielonych okazów na obrzeżach skarp, murków, polach uprawnych.
Ważne dla alergików
To info istotne ponieważ jest trzecią co do intensywności rośliną uczulająca w Polsce. Może wywołać bardzo silny katar i zapalenie spojówek. Dlatego tutaj należy zachować ostrożność i być czujnym w tej kwestii.
Bylica dla zdrowia i kondycji
- Wspiera regenerację wątroby
- Rozgrzewa i pobudza układ hormonalny u kobiety, a tym samy pomaga wywołać menstruację
- Jest ziołem bardzo mocno przeczyszczającym co jest zbawienne w przypadku uporczywych zaparć, bylica dzięki tej właściwości jest pomocna także jako wsparcie w dietach odchudzających
- Osłania żołądek szczególnie po przebytych wrzodach żołądka
- Wspiera w walce z migreną i bólem mięśni na tle alergicznym
- Niszczy pasożyty
- Roślina jest także wyciszającą substancją, łagodzi zmęczenie psychiczne
- Wzmacnia odporność
- Stanowi bardzo duże wsparcie w przypadku silnych bóli stawowych, lumbago, zapaleniu nerwu trójdzielnego, udowodniono, że ma szybsze działanie niż niejednokrotnie środek przeciwbólowy z apteki
BYLICA – PRZECIWWSKAZANIA
Bylica jest absolutnie zakazana dla:
- kobiet w ciąży
- przy krwawieniach z dróg rodnych oraz z przewodu pokarmowego
- przy hemoroidach,
KULINARNE SMAKI BYLICY
Jest to bardzo silnie pozytywnie działające na trawienie ziółko i dlatego jest idealnym składnikiem jako przyprawa do mięs takich jak: baranina, wołowina, kaczka, dziczyzna. Jej aromat do tych mięs stosowany jako przyprawa jest nie do przecenienia. Stanowi także składnik popularnych win ziołowych, a także alkoholi.
IDEALNY SPOSÓB NA ŁUPIEŻ
Moc intensywności bylicy docenił także przemysł kosmetyczny. Stanowi ona najczęściej składnik leczniczych szamponów przeciwłupieżowych.
OCZYSZCZANIE SKÓRY Z POMOCĄ BYLICY
Także na rynku kosmetycznym odnajdziemy bardzo dobre i skuteczne w działaniu mydła, balsamy i toniki do skóry. Świetnie odkażają one, dezynfekują i leczą problemy skórne.
Coś niesamowitego. Dla jednych bylica to problem, a dla innych lek. To kolejne zioło, które zadziwia.
Bernardeta Nosek
Copywriterka, blogerka, fanka pisania
Pasjonatka ziołolecznictwa i medycyny naturalnej
nikita757@o2.pl