ZATOKI – NATURALNE SPOSOBY LECZENIA

Zatoki są bardzo wrażliwe na nasz tryb życia i niezbyt dobre nawyki. Katar, uczucie zatkanego nosa, a także ból głowy nasilający się przy pochylaniu – to typowe objawy zapalenia zatok. To dość powszechne schorzenie.  Jesteśmy także podatni na zatoki w wyniku zaniedbanego przeziębienia, a nawet alergii. Nie wolno czekać aż infekcja zatokowa rozwinie się na dobre. Dlatego dzisiaj proponuję naturalne kuracje udrażniające nos i zwalczające katar, zapobiegające przedostawaniu się drobnoustrojów w głąb zatok. Nie musimy dzięki takim recepturom od razu sięgać po lekarstwa. Możesz zastosować inhalacje czy okłady i ulżyć sobie w przypadku zapalenia zatok. Dzisiaj moje receptury zadbają właśnie o Wasze zatoki. Zapraszam.

KOMPRESY PRZECIWBÓLOWE

zatokisól

Na bolące zatoki pomoże ciepły kompres z soli jodowo – bromowej. Taki okład przyśpiesza proces oczyszczania nosa. Taką só możemy kupić w aptece. Jednak używać możemy też do takiego okładu zwykłą grubą sól. Podgrzewamy kilka garści takiej soli na patelni, a potem zawijamy w płócienną ściereczkę i przykładamy do czoła.

 

 


zatokigorczyca

Pięć garści gorczycy białej podgrzewamy na patelni. Następnie zawijamy w płócienną ściereczkę. Przykładamy do czoła i policzków. Przyjemny zapach gorczycy ma za zadanie udrożnić drogi oddechowe.

 

 

 

 

 

 

 

 


zatokicebula

Zawarte w cebuli substancje działają przeciwzapalnie. Mała cebulę należy pokroić i ewentualnie dodać rozdrobniony ząbek czosnku. Gotuj w rondlu do miękkości w bardzo małej ilości wody. Ciepła papkę zawiń w gazę. Przyłóż do skroni na 20 minut.

 

 

 

INHALACJE UDRAŻNIAJĄCE NOS I ZATOKI

zatokimięta, eukaliptus

Do miski z gorącą wodą dodaj 3 krople olejku miętowego lub eukaliptusowego. Pochyl się nad naczyniem, nakryj głowę ręcznikiem. Wdychaj parę nosem przez około 10 minut.

 

 

 

 

 


zatokimacierzanka

Roślina ta dzięki olejkowi lotnemu działa wykrztuśnie, ściągająco, odkażająco. Pomaga na zatkane zatoki. Do miski należy wlać litr gorącej wody, dodajemy 5 łyżek kwiatu macierzanki. Nachyl się nad wodą, wdychaj leczniczą parę około 10 minut.

 

 

 


zatokiolejek z sosny

Inhalacje sosnowe stanowią idealną profilaktykę. Należy je robić raz w tygodniu. Do miski wlewamy litr wrzątku i dodajemy do niego 3 krople olejku z sosny. Wdychamy parę przez 10 minut.

 

 

 

 

 

Zatoki i ich dobra forma są zależne także jak się okazuje od naszej dbałości  o ten ważny organ. Dlatego w razie pierwszych problemów pomóżmy sobie metodami naturalnymi.

 

Bernardeta Nosek - Copywriting  Bernardeta Nosek

 

17 thoughts on “ZATOKI – NATURALNE SPOSOBY LECZENIA

 • 14 maja 2017 o 10:19
  Permalink

  niestety, sama mam tą cechę, że na zatoki często choruje i ostatnio czytałam o takim domowym „leczeniu” i wiele pokrywa sie z twoimi radami 🙂 Ja czekam aż zatoki znów dadzą o sobie znać i wykonam twoje zalecenia 🙂

  Odpowiedz
 • 14 maja 2017 o 13:24
  Permalink

  Niestety, ból zatok to prawdziwy koszmar… U nas zaczęło się zimą i trzyma do dziś… Próbowałam już chyba wszystkiego…

  Odpowiedz
 • 14 maja 2017 o 13:48
  Permalink

  Na szczęście póki co mnie problem omija, ale zioła doceniam 🙂

  Odpowiedz
 • 14 maja 2017 o 20:31
  Permalink

  Super, może się to kiedyś przydać. Co prawda raczej nie choruje na zatoki, czasem przy dużym Katarze mnie bolą. W vzasiwbciazy leczylam się naturalnie ale tych sposobów nie znałam.

  Odpowiedz
 • 14 maja 2017 o 21:22
  Permalink

  Na szczęście nie mam sensacji zatokowych, ale to, co opisujesz, ma sens. Olejki eteryczne zawarte w ziołach i okłady z soli – mnie przekonuje.

  Odpowiedz
 • 14 maja 2017 o 23:04
  Permalink

  Bardzo fajne porady 🙂 O okładach z soli i inhalacjach słyszałam, ale o reszcie nie. Dobrze wiedzieć 🙂

  Odpowiedz
 • 14 maja 2017 o 23:16
  Permalink

  Bolące zatoki to koszmar, dlatego u nas przy pierwszych oznakach kataru w ruch idą ziołowe inhalacje ze szczególnym uwzględnieniem tymianku 🙂 Nie wiedziałam, że macierzanka też się sprawdza w takiej roli.

  Odpowiedz
 • 15 maja 2017 o 03:47
  Permalink

  OO- a jakieś naturalne leki dla alergików znasz może??
  Bo ja od wczoraj mam zgon :/

  Odpowiedz
 • 15 maja 2017 o 14:29
  Permalink

  Kiedyś znalazłam sposób na katar – postawić na noc koło łóżka przekrojoną cebulę, ale chyba nie na każdego to działa.

  Odpowiedz

Leave a Reply

%d bloggers like this: