ZATOKI – NATURALNE SPOSOBY LECZENIA
Zatoki są bardzo wrażliwe na nasz tryb życia i niezbyt dobre nawyki. Katar, uczucie zatkanego nosa, a także ból głowy nasilający się przy pochylaniu – to typowe objawy zapalenia zatok. To dość powszechne schorzenie. Jesteśmy także podatni na zatoki w wyniku zaniedbanego przeziębienia, a nawet alergii. Nie wolno czekać aż infekcja zatokowa rozwinie się na dobre. Dlatego dzisiaj proponuję naturalne kuracje udrażniające nos i zwalczające katar, zapobiegające przedostawaniu się drobnoustrojów w głąb zatok. Nie musimy dzięki takim recepturom od razu sięgać po lekarstwa. Możesz zastosować inhalacje czy okłady i ulżyć sobie w przypadku zapalenia zatok. Dzisiaj moje receptury zadbają właśnie o Wasze zatoki. Zapraszam.
KOMPRESY PRZECIWBÓLOWE
sól
Na bolące zatoki pomoże ciepły kompres z soli jodowo – bromowej. Taki okład przyśpiesza proces oczyszczania nosa. Taką só możemy kupić w aptece. Jednak używać możemy też do takiego okładu zwykłą grubą sól. Podgrzewamy kilka garści takiej soli na patelni, a potem zawijamy w płócienną ściereczkę i przykładamy do czoła.
gorczyca
Pięć garści gorczycy białej podgrzewamy na patelni. Następnie zawijamy w płócienną ściereczkę. Przykładamy do czoła i policzków. Przyjemny zapach gorczycy ma za zadanie udrożnić drogi oddechowe.
cebula
Zawarte w cebuli substancje działają przeciwzapalnie. Mała cebulę należy pokroić i ewentualnie dodać rozdrobniony ząbek czosnku. Gotuj w rondlu do miękkości w bardzo małej ilości wody. Ciepła papkę zawiń w gazę. Przyłóż do skroni na 20 minut.
INHALACJE UDRAŻNIAJĄCE NOS I ZATOKI
mięta, eukaliptus
Do miski z gorącą wodą dodaj 3 krople olejku miętowego lub eukaliptusowego. Pochyl się nad naczyniem, nakryj głowę ręcznikiem. Wdychaj parę nosem przez około 10 minut.
macierzanka
Roślina ta dzięki olejkowi lotnemu działa wykrztuśnie, ściągająco, odkażająco. Pomaga na zatkane zatoki. Do miski należy wlać litr gorącej wody, dodajemy 5 łyżek kwiatu macierzanki. Nachyl się nad wodą, wdychaj leczniczą parę około 10 minut.
olejek z sosny
Inhalacje sosnowe stanowią idealną profilaktykę. Należy je robić raz w tygodniu. Do miski wlewamy litr wrzątku i dodajemy do niego 3 krople olejku z sosny. Wdychamy parę przez 10 minut.
Zatoki i ich dobra forma są zależne także jak się okazuje od naszej dbałości o ten ważny organ. Dlatego w razie pierwszych problemów pomóżmy sobie metodami naturalnymi.
Bernardeta Nosek
niestety, sama mam tą cechę, że na zatoki często choruje i ostatnio czytałam o takim domowym „leczeniu” i wiele pokrywa sie z twoimi radami 🙂 Ja czekam aż zatoki znów dadzą o sobie znać i wykonam twoje zalecenia 🙂
Niestety, ból zatok to prawdziwy koszmar… U nas zaczęło się zimą i trzyma do dziś… Próbowałam już chyba wszystkiego…
Na szczęście póki co mnie problem omija, ale zioła doceniam 🙂
Bardzo praktyczne rady, przyda się na pewno. Dziękuję!
Nie wiedziałam że są takie sposoby. Twoje rady napewno kiedyś wykorzystam :).
Uwielbiam zapach eukaliptusa więc inhalacja to coś dla mnie 😉
Ja mam od dawna problem z zatokami wiec chetnie przetestuje 😀
przydatne info, postaram się zapamiętać;)
Super, może się to kiedyś przydać. Co prawda raczej nie choruje na zatoki, czasem przy dużym Katarze mnie bolą. W vzasiwbciazy leczylam się naturalnie ale tych sposobów nie znałam.
Na szczęście nie mam sensacji zatokowych, ale to, co opisujesz, ma sens. Olejki eteryczne zawarte w ziołach i okłady z soli – mnie przekonuje.
Naturalne metody najlepsze 😀
Bardzo fajne porady 🙂 O okładach z soli i inhalacjach słyszałam, ale o reszcie nie. Dobrze wiedzieć 🙂
Bolące zatoki to koszmar, dlatego u nas przy pierwszych oznakach kataru w ruch idą ziołowe inhalacje ze szczególnym uwzględnieniem tymianku 🙂 Nie wiedziałam, że macierzanka też się sprawdza w takiej roli.
OO- a jakieś naturalne leki dla alergików znasz może??
Bo ja od wczoraj mam zgon :/
Kiedyś znalazłam sposób na katar – postawić na noc koło łóżka przekrojoną cebulę, ale chyba nie na każdego to działa.
Nawet nie wiedziałam o tylusposobach. Pewnie niabwem wypróbuję
Dobrze, że o tym piszesz. Bardzo przydatne!