PODBIAŁ POSPOLITY EGZOTYCZNE ŻÓŁTE ZIOŁO
Podbiał pospolity Tussilago farfara to roślina, która kwitnie w całym naszym kraju. Przy drogach, na polach, w miejscach wilgotnych, na pogorzeliskach. . Jest to jedna z najwcześniej kwitnących roślin na wiosnę. Liście są okrągło – sercowate, o brzegach nierównych i ząbkowanych. Owoc posiada puch kielichowy.
PODBIAŁ POSPOLITY INNE NAZWY
- korzeniec,
- boże liczko,
- końskie kopyto,
- ośla stopa,
- kniat,
- kaczyniec,
- białodrzew,
KONSERWACJA I ZBIÓR PODBIAŁU
Kwiaty należy zbierać zaraz po przekwitnięciu, ścinając tylko koszyczki kwiatowe. Rozkładamy je pojedynczo w zacienionej suszarni. W temperaturze nie wyższej niż 40 -50 stopni. Liście należy zbierać wiosną w dni pogodne do czasu aż zacznie pojawiać się na nich rdza. Suszymy podobnie jak kwiaty.
SKŁAD LECZNICZY W PODBIALE
- garbniki,
- związki śluzowe,
- flawonoidy,
- substancje gorzkie,
- cynk,
- olejki eteryczne,
- karotenoidy,
- fitosterole,
- inulina,
- cholina,
- kwas galusowy,
PRZEZIĘBIENIE, INFEKCJE, KASZEL
Podbiał pospolity to znany od dawna i ceniony lek przy przeziębieniach, anginach, zapaleniu błon śluzowych i jamy ustnej oraz w zapaleniu krtani. Zioło zmniejsza obrzęk błon śluzowych, łagodzi uporczywy kaszel. Powoduje zwiększoną produkcję śluzu w drogach oddechowych powodując pobudzenie ruchu rzęsek nabłonka oddechowego. Dzięki temu drogi oddechowe szybciej i łatwiej są zdezynfekowane. Ponadto podbiał ułatwia przepływ powietrza w drogach oddechowych działając rozkurczowo na mięśnie gładkie oskrzeli. Aby zadziałać jeszcze skuteczniej w takich problemach z drogami oddechowymi i oskrzelami podbiał jest łączony dla lepszej skuteczności w mieszankach z: lukrecją, ślazem, tymiankiem i lukrecją.
PODBIAŁ – ALKALOIDY PIROLIZYDYNOWE
W zielu podbiału występuje ta substancja o także egzotycznej nazwie, która może uszkodzić wątrobę. Jednak opinie lekarzy i naturoterapeutów na ten temat są podzielone. Jedni twierdzą, że dawka 0,45 mg na 1 kg nie jest szkodliwa jeżeli używamy naparu. Inni, że już obecność takiej substancji już powinna być faktem, który ma decydować o tym, żeby nie stosować zioła. Jednak większość osób znających temat i mających praktykę zaleca, by preparaty z podbiałem stosować nie dłużej niż 4 do 6 tygodni. Jest on zakazany jedynie dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym piersią.
PODBIAŁ – NAPAR na zapalenie oskrzeli, podrażnienie krtani, zapalenie jamy ustnej
Łyżkę zioła zalewamy 1 i ½ szklanki wrzącej wody, pozostawiamy pod przykryciem na 10 minut. Następnie przecedzamy. Pijemy między posiłkami od 3 do 5 razy dziennie po 1/3 szklanki osoby dorosłe dzieci i do 2 łyżek dzieci.
URODA, A PODBIAŁ POSPOLITY
Roślina jest zalecana jako naturalna pomoc dla cery tłustej. Jest także lekiem na plamy przebarwieniowe na skórze, plamy żółciowe, czyraki, wypryski
Zioło idealne i od dawna stosowane w problemach krtaniowych i oskrzelowych jest wybawieniem w tym trudnym czasie infekcji i chorób zapalnych. Więc pamiętając o ostrożnym stosowaniu doceniajmy zalety zioła i pomóżmy w razie kaszlu swojemu organizmowi i wspierajmy piękno cery.
Bernardeta Nosek
Uwielbiam te kwiatki! W Norwegii sa pierwszym zwiastunem wiosny;)
Przyznam, że dotychczas myślałam, że te żółte kwiatki na polach to chwasty. Bardzo ciekawy wpis i zaskakujący blog, bo jeszcze nie spotkałam się z tak dobrze opisaną tematyką zielarską.
Ja myślałam dokładnie tak samo! Nigdy o nich nie słyszałam 🙂
Moja babcia co roku robi dla całej rodziny syrop z „mleczu” ?
Czy tylko w formie suszonej? A miód lub nalewki da się z tego zrobić? A co z korzenia? Jadalny?
Nie sądziłam, że mają takie ciekawe właściwości 🙂
ja mam tłustą cerę i do dziś nie wiedziałam, że mogę wykorzystać podbiał w jej pielęgnacji.
jak byłam dzieckiem, to z mleczy wianki próbowałyśmy robić 🙂
Musze przyznać, że nigdy nie zwracałam uwagi na te kwiaty, pewnie traktowałam je po prostu jakoś chwasty. A tu proszę, tyle właściwości. Muszę się w tym roku za nimi rozejrzeć. Pozdrawiam. 🙂
Pingback: MIĘTA PIEPRZOWA POZNAJ TO ORZEŹWIAJĄCE ZIOŁO
A ja zawsze myślałam, że to chwasty. Człowiek uczy się całe życie <3
Tyle różnych nazw, a ja chyba żadnej do tej pory nie słuszałam, uwielbiam dowiadywać się u Ciebie nowych rzeczy
Super, dużo wartościowych informacji, na pewno skorzystam z Twoich rad :). Od jakiegoś czasu przeziębienia mojej rodziny leczę tylko naturalnymi środkami, więc dobrze wiedzieć o tej możliwości.
Jeszcze nigdy nie zauważyłam podbiału, mimo że spaceruję czasami poza miastem. Może byłam zbyt mało uważna. 🙂
… szkoda, że mieszkam w dużym mieście, gdzie rośliny są mocno zanieczyszczone … trzeba pomyśleć o przeprowadzce w miejsce, gdzie jest czyściej i zacząć zbierać te cuda natury …
Pingback: KASZEL - POZNAJ NATURALNE METODY LECZENIA