ZIOŁOWY OKŁAD – POMOC W WIELU DOLEGLIWOŚCIACH

Zioła to już wiemy; pozytywnie wpływają na nas i nasz organizm. Herbatki, inhalacje to najpopularniejsze ze sposobów wsparcia medycyny naturalnej. Ale ziołowy okład to również istotne wsparcie w leczeniu wielu dolegliwości. Ma on działanie łagodzące, przeciwbólowe, przeciwzapalne. Jego istota mocy ukryta jest w ziołach, które są wykorzystywane do ich przygotowania. Dlatego zapraszam do poznania receptur, które mogą nam znowu pomóc w codziennych problemach naszego organizmu.

PRZEPISY – NA SZYBKI ZIOŁOWY OKŁAD

ziołowe NA STŁUCZENIA

Ziołowy okład hamuje podskórne wylewy, pobudza krążenie krwi, działa przeciwzapalnie.
2 łyżki kwiatów arniki zalej szklanką gorącej wody. Zaparz 10 minut pod przykryciem. Przecedź, namocz płótno gorącym płynem. Wyciśnij i połóż na stłuczone miejsce na około 30 minut. Całość przykryj suchym ręcznikiem.

ziołowe okładyNA WYPRYSKI ALERGICZNE

Opakowanie fiołka trójbarwnego zalej 1, 5 litra wrzątku. Przecedź. Namocz w naparze materiał. Wyciśnij nadmiar płynów. Przykładaj do skóry z wypryskiem na 10 do 15 minut.

Zabieg zmniejsza świąd. Okład nawilża skórę.

ziołowy okład

NA BÓL ZATOK

Kolejny  ziołowy okład to łagodzący ból zatok. Szklankę nasion lnu zalej 1,5 szklanki wody. Zagotuj aż powstanie kleik. Papką wypełnij filtr do kawy, przyłóż na bolące zatoki i trzyma tam póki okład nie wystygnie. Po zabiegu nie wolno narażać zatok na przeciąg ani zimno. Okład ziołowy zmniejsza ból i obrzęk, usuwa wydzielinę z zatok.

ziołowe okłady

NA DROBNE RANKI

Świeże liście babki lancetowatej (2-3 szt.) myjemy, a następnie ścieramy delikatnie palcami. Przykładamy do ranki i mocujemy bandażem ale lekko, by był stały dopływ krwi. Po kilku godzinach odwijamy.

Ten okład ziołowy działa ściągająco i przeciwbakteryjnie. Przyśpiesza gojenie ran.

 

To takie okłady na najbardziej popularne dolegliwości. Jest jednak dużo innych ciekawych również kompresów na dolegliwości występujące u każdego z nas. Będę o nich pisać w następnych wpisach. Może i Wy macie jakieś ciekawe przepisy na okłady ziołowe. Czekam jak zawsze na komentarze.

Bernardeta Nosek - Copywriting  Bernardeta Nosek

24 thoughts on “ZIOŁOWY OKŁAD – POMOC W WIELU DOLEGLIWOŚCIACH

  • 18 marca 2017 o 08:06
    Permalink

    Ciekawy wpis, zioła – w szczególności szałwia i majeranek pomagają nam przy infekcjach, ale o okładach nawet nie pomyslałam.

    Odpowiedz
  • 18 marca 2017 o 08:53
    Permalink

    Świetny wpis,nie od dziś wiadomo że naturalne leczenie jest dobre,zdrowe dla organizmu i skuteczne,także od wielu lat u mnie w domu robi się maści naturalne,pije przeróżne zioła,warto o tym pisać! Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • 18 marca 2017 o 18:47
    Permalink

    Ja często korzystam z ziołolecznictwa. Oczywiście do czasu – wiadomo, że na poważną chorobę potrzebne są leki. Ale generalnie przy wszystkich przeziębieniach, stanach zapalnych skóry, dziąseł – to tylko zioła. No i oczywiście na włosy. Okładów chyba też nigdy nie robiłam.

    Odpowiedz
  • 19 marca 2017 o 10:28
    Permalink

    O okładach z ziół nigdy wcześniej nie słyszałam choć zioła jako takie bardzo cenię. Ciekawy sposób na nowe zastosowanie ziół – nie tylko jako herbatka, napar czy olejek. Choć te ostatnie bardzo polecam :-).

    Odpowiedz
  • 20 marca 2017 o 08:53
    Permalink

    Przyznam, że napary z ziół, czy herbatki ziołowe są mi znane i czasami stosuję bądź się nimi raczę, ale okładów nie stosowałam. Teraz w razie potrzeby wiem do kogo zajrzeć 🙂 lub zwrócić się o poradę 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

    Odpowiedz
  • 20 marca 2017 o 21:54
    Permalink

    Super sprawa. Na pewno własnoręcznie robione mikstury i maści mają więcej substancji leczniczych niż kupne produkty.

    Odpowiedz
  • 22 marca 2017 o 10:10
    Permalink

    uwielbiam zioła, choć słabo rosną w moim mieszkaniu 🙁 okłady robiła zawsze moja prababcia i żałuje, że nie zgromadziłam tej wiedzy nigdzie. Wpis na pewno zastosuje się w naszym życiu z 2,5 latkiem 🙂

    Odpowiedz
  • 22 marca 2017 o 12:22
    Permalink

    Lubię zioła ale okładów ziołowych nie stosowałam. Bratki pamiętam, kiedy zmuszałam się do picia z powodu problemów z cerą ( a może trzeba było wypróbować okład?)

    Odpowiedz
  • 25 marca 2017 o 19:26
    Permalink

    Bardzo ciekawe informację. Z racji tego, że alergia towarzyszy mi bardzo często koniecznie muszę przetestować sposób z fiołkiem. Wiedziałam, że może pomaga na problemy trądzikowe, jednak o tym że pomaga zwalczać alergie nie! Super :d

    Odpowiedz
  • 27 marca 2017 o 12:34
    Permalink

    O lnianym glutku na zatoki nie słyszałam – ja wygrzewam je solą. Myślę, że to o działanie ciepła chodzi, bo i sól zawsze ratuje sytuację 😉

    Odpowiedz
  • 30 marca 2017 o 10:55
    Permalink

    Bardzo lubię, stare sprawdzone sposoby, pamiętam, że jako dziecko sama szukałam babki dla koleżanki, gdy zdarła sobie kolano…i to nie raz…;-)

    Odpowiedz
  • 30 marca 2017 o 11:18
    Permalink

    Babka lancetowata i arnika, to coś co kojarzę z dzieciństwa, że zbierali mój tata i babcia. Babki lancetowatej też zawsze szukaliśmy na placu zabaw, kiedy ktoś z dzieciaków się skaleczył. Super, że ta wiedza o najprostszych, najnaturalniejszych i najbliższych nam sposobach na różne drobne dolegliwości nie zaginęła. W dzisiejszych czasach zbyt prędko lecimy do apteki, a okazuje się, ze warto pobiec na łąkę 😉

    Odpowiedz
  • Pingback: TRUJĄCE ZIOŁA - ROŚLINY, KTÓRE MOGĄ NAM ZASZKODZIĆ

  • Pingback: Ból głowy, stawów i krzyża - metody walki z tymi dolegliwościami

Leave a Reply

%d bloggers like this: