ALERGIA POKARMOWA – SMACZNE PRZEPISY
Alergia pokarmowa to bardzo dokuczliwy problem natury medyczno – żywieniowej. Dzisiaj przedstawiam Wam 3 ciekawe przepisy dla osób z zaleceniem spożywania produktów:
- bez cukru,
- bez jaj,
- bez mleka,
- bez glutenu,
- bez orzechów
W komentarzach czekam na Wasze propozycje drodzy alergicy na tle pokarmowym na pyszne potrawy.
SPRAWDZONE PRZEPISY – ALERGIA POKARMOWA
Zupa z czerwonej soczewicy
SKŁADNIKI
- bulion,
- szklanka soczewicy,
- 1 cebula,
- ząbek czosnku,
- słodka papryka,
- rozmaryn,
- sól
- pieprz,
WYKONANIE
Do 1,5 litra wywaru z warzyw wrzucamy szklankę soczewicy. Przyprawiamy. Na niewielkiej ilości oliwy podsmażamy cebulkę z czosnkiem. Dodajemy do zupy. Całość dusimy przez około pół godziny pod przykrywką na małym ogniu. Zupę można podać z gałązką rozmarynu.
Mleko z kokosa
SKŁADNIKI
- jeden duży kokos
WYKONANIE
Wydrążamy miąższ z łupiny, siekamy na drobno i przekładamy do miseczki. Dolewamy 2 szklanki gorącej wody. Blendujemy na gładką masę. Układamy na sitku sterylną gazę. Przecedzamy płyn Takie mleczko możemy wykorzystać do kawy, deserów, sosów, a nawet zup. Oczywiście takie mleczko jest świeże i nadaje się do przechowywania tylko przez kilka dni.
Galaretka gruszkowa bez żelatyny
SKŁADNIKI
- 4 słodkie, dojrzałe gruszki,
- agar
- 2 łyżeczki agaru,
- cynamon,
- laska wanili,
- szczypta soli,
WYKONANIE
Gruszki obieramy i kroimy na części. Przekładamy do garnka i zalewamy zimną wodą. Całość gotujemy. Dodajemy stopniowo wanilię, cynamon i sól. Podgrzewamy aż gruszki zmiękną i się rozgotują. Następnie do małej miseczki wsypujemy 2 łyżeczki agaru, rozrabiamy w małej ilości letniej wody. Przelewamy do gruszek, jeszcze 20 minut gotujemy. Mieszając starannie. Przelewamy do pucharków, zostawiamy do stężenia. Spożywamy letni deser oprószony cynamonem.
Delikatne smaki, przyprawy, barwy. Jak pokazują moje przykłady i alergia na tle pokarmowym jako choroba nie musi ograniczać nas w odżywianiu. Dzisiejszy postęp dietetyki i możliwości żywieniowe dają duży wachlarz tego co zdrowe i dozwolone nawet w tak skomplikowanym schorzeniu.
Krokiety z kaszy gryczanej lub jaglanej
Składniki
- 2 filiżanki ugotowanej kaszy,
- 1 filiżanka mąki ryżowej,
- 1 mała cebula drobno posiekana (uduszona) lub szczypiorek,
- 1 łyżeczka oleju sezamowego lub oliwy z oliwek,
- pokrojona natka pietruszki,
- 1 filiżanki ziarna słonecznika lub sezamu,
WYKONANIE
Mieszamy wszystkie składniki i formujemy małe kulki. Obtaczamy w ziarnie słonecznika lub sezamie. Smażymy na oliwie. Można także upiec krokiety w piekarniku – przez 30 minut w temp 180 stopni C.
Jeśli spodobał Ci się ten wpis zapraszam na stronę bloga na Facebooku i zachęcam do polubienia Fanpage’a . W ten sposób na bieżąco będziesz dostawać informacje o kolejnych ciekawych postach! Znajdziesz mnie również na Instagramie.
Bernardeta Nosek
Copywriterka, blogerka, dietetyk, fanka pisania.
Pasjonatka ziołolecznictwa i medycyny naturalnej.
nikita757@o2.pl
Pingback: BŁONNIK – ZDROWIE I ODCHUDZANIE CZYLI DWA W JEDNYM
Świetne i proste przepisy nie tylko dla osób z alergiami. 😉
Ostatnio wprowadzam do swojego menu różne rodzaje kasz, dlatego krokiety z kaszy na pewno wypróbuję
Nie cierpię na żadne z dolegliwości, które zmusiłyby mnie do unikania glutenu czy innych składników, ale lubię eksperymentować i na pewno niedługo coś wypróbuję 🙂
Przepisy proste i praktyczne? dziekuję