Uroda – dieta poprawiająca wygląd skóry
W przypadku tematu: uroda i dbanie o urodę oraz nasze naturalne piękno jak najbardziej trafne jest stwierdzenie mówiące, że „ jesteś tym co jesz”. To jak i w jakich proporcjach dostarczamy sobie witaminy i składniki mineralne z pożywienia, przekłada się potem na to jak wygląda nasza cera, jakie problemy mamy z włosami i w jakiej kondycji są nasze paznokcie.
Dlatego dbajmy koniecznie o zbilansowane posiłki, zawierające składniki mineralne, które dają nam zdrowy wygląd, a dodatkowo sprawiają, że piękno, które jest w nas, będzie wydobyte i uwidocznione na co dzień. Taka naturalna „terapia pożywieniem” pomoże nam w naturalny sposób zachować nienaganną urodę. Nie będą już nam potrzebne drogie kosmetyki z najwyższych półek z drogerii kosmetycznych.
Ustalając dietę, weźmy pod uwagę bardzo ważne witaminy i minerały. Dzięki nim pozbędziemy się problemów ze skórą. Poniżej przegląd najważniejszych witamin i minerałów, wraz ze źródłami ich występowania.
URODA – TAJEMNICA PIĘKNA UKRYTA W DIECIE
WITAMINA A
Wpływa na regenerację naskórka i odnowę skóry. To podstawowa witamina budująca prawidłową strukturę naszej skóry.
Źródło:
Marchewka, papryka, nabiał, wątróbka drobiowa
WITAMINA E
Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, rogowaceniu tkanki podskórnej. Zapobiega starzeniu się skóry.
Źródło:
Ryby, migdały, orzechy włoskie, rośliny oleiste
WITAMINA C
Odpowiada za elastyczność ścianek naczyń krwionośnych, opóźnia także powstawanie zmarszczek. Bardzo ważna dla osób z cerą naczynkową i skłonną do podrażnień.
Źródło:
Owoce cytrusowe, owoce dzikiej róży, czerwona porzeczka
CYNK
To najlepszy sprzymierzeniec w walce z łamliwymi paznokciami i szarą zmęczoną cerą.
Źródło:
Pieczywo pełnoziarniste, jajka, ser biały
WITAMINA B2
Pełni podstawowe zadanie regeneracji i gojenia wszelkich uszkodzeń skóry i błon śluzowych.
Źródło:
Drożdże, mleko, płatki owsiane, ziarna pszenicy, makrela
KWASY TŁUSZCZOWE OMEGA 3
Pomagają w walce z nadmiarem łojotoku, łagodzą wszelkie podrażnienia i zaczerwienienia. Skutecznie chronią cerę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych .
Źródło:
Olej lniany, tłuste ryby morskie, migdały
MIEDŹ
Niedobór tego minerału powoduje brak sprężystości skóry. Miedź pomaga budować białka odpowiedzialne za produkcję kolagenu.
Źródło:
Cielęcina, warzywa strączkowe, żółtka jaj, kasza gryczana
ŻELAZO
To podstawowy składnik mineralny budujący skórę, pomaga w zachowaniu odpowiedniego nawilżenia skóry.
Źródło:
brokuły, szpinak, wątroba, jajka
CUKRY
Powinniśmy albo zupełnie je wyeliminować z diety albo przynajmniej wyraźnie ograniczyć ich spożycie .cukry występują w takich produktach jak: cukier, biały ryż, kasza manna, kuskus, cola, soki typu Kubuś. Starajmy się je całkowicie zastąpić cukrami dobrymi, złożonymi. To także bardzo smaczne dodatki do naszych potraw; płatki gryczane, żytnie, otręby, brązowe makarony, brązowy ryż
URODA – CZEGO JESZCZE NASZA SKÓRA NIE LUBI, CO JEST ZAKAZANE ?
- słodycze, z wyjątkiem gorzkiej czekolady,
- płatki śniadaniowe, mleko ( często bywają powodem wyprysków na skórze,
- tłusta wieprzowina, oprócz schabu, który ma niezbędne dla skóry wartości odżywcze,
- parówki,
- kiełbasy mocno mielone,
- fast- foody,
- wszelkie zupki chińskie, gotowe sosy i potrawy,
Jak widać, to właśnie to co jemy, wpływa głównie na stan naszej cery, paznokci i włosów. Dlatego podejmując decyzję o tym co jemy, przemyślmy i wybierzmy ze sklepowej półki tylko te produkty, które oprócz dostarczenia nam niezbędnej energii, zadbają o piękno i urodę.
Bernardeta Nosek
Przyjemnie się czytało, treściwie i na temat 🙂
nie od dziś wiadomo, że dieta ma znaczący wpływ na kondycję naszej skóry, włosów i paznokci. staram się jeść zdrowo, ale popełniam też sporo 'wykroczeń”, np. zachodząc do Maca;)
bardzo ciekawy wpis, który pozwala inaczen spojrzeć na swój jadłospis
Przydatna ściągawka
Masz rację, trzeba jeść świadomie. Dużo o tym czytam. Co ciekawe, lecząc migrenę dostałam właśnie preparat witaminowy z witaminami z grupy B. Podobno podnosi próg bólu (czyli rzadziej wywoływane są migreny). Niby tylko witaminy, a tu proszę! 🙂
Ależ dawka pysznych i zdrowych informacji.
Śwoteny tekst
Zapisuje ten wpis w ulubionych, kto wie kiedy może się przydać 🙂
ta tematyka bardzo mnie interesuje! 🙂 Zwłaszcza od momentu wykrycia insulinooporności, kiedy musiałam całkowicie zmienić dietę
Lato to idealny czas, aby zmienić swoje przyzwyczajenia i włączyć do diety więcej warzyw oraz produktów pełnowartościowych:) Mi o wiele łatwiej się zmobilizować do jedzenia owoców, jeśli kuszą na każdym kroku 🙂
Bardzo przydatny wpis, trzeba w końcu zmienić nawyki żywieniowe i poprawić wygląd skóry 😉
Jem to wszystko! 😀
Bardzo fajne zestawienie w krótkim i treściwym wpisie. W moim domu bardzo zwracamy uwagę na spożywane posiłki i na potrzeby naszych organizmów. Teraz gdy zbliża się okres jesienno-zimowy już zaopatrzyliśmy się w naturalne miody, własnej roboty sok z bzu, przetwory z dobrodziejstw działki są zrobione. A warzywa i owoce są w naszej diecie codziennej.